http://hazard.renadi.cz/ https://www.NevyndamSe.cz https://www.renadi.cz/cs/1-prosince-2020-otevirame-bezplatnou-internetovou-poradnu-s-peer-konzultanty-pro-lidi-zavisle-na-navykovych-latkach-ozvat-se-mohou-i-pribuzni https://www.vicnezpronajem.cz/

Alkohol

Léky

Hazardní hraní a online sázení

Příbuzní

Máte příbuzného, blízkého či kamaráda, který nadměrně užívá alkohol, návykové léky, nebo hazardně hraje? Nevíte, jak vašemu blízkému pomoci a děláte si o něj starosti? Nezůstávejte s tím problémem sami a nebojte se nás kontaktovat. Jsme tu pro vás.

Kontaktujte nás

Závislost na alkoholu

Piják alkoholu není jen člověk bez domova s krabicí vína u kolen. Problémy může mít i Váš soused: sympatický upravený mladík, který se jednou za měsíc zpije pod obraz. Česká společnost je alkoholu velmi nakloněná. Věková hranice je jedna z nejnižších ve světě, lidé v naší společnosti chodí úspěchy či radosti „zapít“ a konzumace piva na osobu za rok je také velmi vysoká. Existují výzkumy, které občasné pití alkoholu podporují, jiné zase zastávají názor, že alkohol je škodlivý v jakékoliv míře. Čím se tedy řídit? Důležité je vědět, jaká je Vaše míra, kdy pro Vás začíná být pití alkoholu problém, kdy už se začíná projevovat v i jiných oblastech života (práce, vztahy, finance, emoce...). Jak tedy poznat, že je pro mne aktuální míra alkoholu škodlivá? Můžete si udělat on-line dotazník, který vám může tuto otázku částečně zodpovědět či nezávazně zajít za námi a promluvit si.

Pro někoho je nástrojem k řešení potíží abstinence (posílí se tím sebevědomí, pocit jasné mysli, sebevědomí atd.), pro někoho problémy s pitím není nutné vždy řešit pouze a jen abstinencí, je možné také pracovat na kontrolovaném pití či snížování rizik. U někoho je klíčem ke změně stylu pití alkoholu psychoterapie, která se dotýká hlubších osobních témat, která souvisí s nezdravým zvládáním stresových situací (pitím). U někoho jde o kombinaci psychoterapie a abstinence.

Mám chuť se napít...

Cítíte-li silnou touhu se napít alkoholu, jedná se o bažení neboli craving. Bažení se může dostavit bezprostředně po napití se alkoholu, během odeznívání účinků (střízlivění), anebo i po delší abstinenci/přestávce. Projevuje se silnou chutí na alkohol, vzpomínkami na příjemné chvíle prožité s alkoholem, nepříjemnými tělesnými pocity (bolesti hlavy, bušení srdce, sevření na hrudi), nepříjemnými psychickými pocity (nepříjemné sny, úzkost, nervozita, únava, podrážděnost).

Některé situace jsou rizikovější a snadněji bažení vyvolají. Například:

  • Dostupnost alkoholu
    Při posezení s přáteli v hospodě budete mít větší chuť se napít, než když s nimi půjdete do kavárny.
  • Délka abstinence
    V počátku abstinence je bažení silnější, než po delší době, kdy už není problém oslavovat nealkem.
  • Prožívání intenzivních emocí
    Chuť se napít může vyvolat i stres a negativní emoce jako jsou úzkost, deprese, hněv a vztek, ale stejně tak i pozivitní emoce – radost a štěstí.

Co můžete udělat, když máte chuť se napít alkoholu?

(Každému pomáhá něco jiného, nebojte se proto toho vyzkoušet více)

  • Napijte se nealkoholického nápoje
  • Běžte z dosahu alkoholu
  • Dělejte to, co vás baví – četba, hudba, vaření, koupel, sex...
  • Vyzkoušejte fyzické cvičení nebo tělesnou práci
  • Běžte do přírody
  • Buďte s přáteli, kteří vás podporují v abstinenci
  • Pokud máte nějaké talismany, symboly připomínající abstinenci – využijte je
  • Někomu pomáhá to "prostě vydržet"
  • Můžete zkusit relaxační techniky, nebo spánek

Vaše příběhy

Občas jsem pil pivo před spaním

Občas jsem pil pivo před spaním, a když žena usnula, okamžitě jsem odešel do hospody. Pil jsem celou noc a vracel se dřív, než žena vstala. Když se divila, proč jsem cítit alkoholem, připomněl jsem jí, že jsem pil pivo přece před spaním. Občas jsem zavolal kamarádovi, aby pro mě do hospody přijel. Jakmile jsem položil telefon, vyděsil jsem se, že mě uvidí v tomhle stavu, a utekl jsem jinam. S léčbou jsem několikrát začal a zase skončil. Odbornou pomoc jsem vyhledal, až když se mi narodil syn. Našel jsem v sobě konečně dost síly a odhodlání, ale vím, že sám a bez pomoci bych se sebou nic neudělal.

Přiznat si, že v mém životě je něco, co nemám pod kontrolou, pro mě bylo nepřijatelné.

Přiznat si, že v mém životě je něco, co nemám pod kontrolou, pro mě bylo nepřijatelné. Cítila jsem se uražená, když mne někdo nazval alkoholičkou. Mám přece vůli, a když budu chtít přestat, tak přestanu. Postupně jsem si uvědomovala, že se nedokážu lidem kolem sebe ani podívat do očí. Pomohla mi setkání s lidmi, kteří trpěli stejnými problémy a nebáli se o nich mluvit. Donutilo mě to na sobě pracovat. Začala jsem s terapií. Několikrát jsem chtěla skončit, nic to se mnou nedělalo. Pak jsem si uvědomila, že mě nevyléčí nikdo jiný než já. Já na sobě musím dřít. Terapie pro mě byla jako skok do bazénu. Musela jsem plavat sama, ale teprve terapie pro mě byla vodou, kterou jsem potřebovala, abych se jen neplácala na břehu.

Bezstarostná euforie

Bezstarostná euforie, všechno jsem měla na háku. Pak jsem se cítila provinile. Ale alkohol mi dodával kuráž vzdorovat všemu, co se na mne hrnulo. Ve dvaceti jsem se vdala a přestěhovala z vesnice do města. S tou spoustou nových věcí mi zase pomohl můj tekutý kamarád. Měla jsem ho vždy nablízku schovaného ve skříni nebo v šatníku. Přišla jsem o práci i o manžela. Pomalu mi přestával fungovat mozek. Bála jsem se vyjít z domu, bála jsem se dveřního zvonku a jen se klepala. Na léčbu mě dotáhla moje matka. Nechtěla jsem. A pak se ukázalo, že nejsem sama, kdo tohle zažívá. To pro mě byla největší úleva. To a vědomí, že před někým můžu být upřímná, aniž by mě odsoudil.

Dnes je to rok, co jsem se vrátil z tříměsíční léčby.

Dnes je to rok, co jsem se vrátil z tříměsíční léčby.  Rok bez alkoholu, bez jediné recidivy, utekl jako voda. Během léčby jsem si uvědomil, že řada věcí v mém životě nefungovala tak, jak se mi přes alkoholový opar dříve zdálo. Po léčbě se mi rozpadl vztah - s partnerkou jsme se hodně hádali a bez alkoholu, který nás dříve spojoval, jsme neměli nic víc už společného. Najednou jsem měl spoustu volného času, o kterém jsem nevěděl, jak ho vyplnit. Cítil jsem se ztracený. Doléčování v následné péči mi připomínalo, co je pro mě důležité. Podpořilo mě, když jsem byl na dně, pomohlo mi najít sám sebe a náplň volného času. Konečně jsem začal dělat věci, které mi v životě tak dlouho chyběly: chodím rybařit a poznávám nové přátele na pravidelných výletech do přírody. I když se mi spousta věcí nepovedla, tak vím, že jsem se za ten rok hodně posunul a že mám štěstí, že jsem se tak rozhodl.

Adam, 38

Skoro nemůžu uvěřit tomu, že už je to jedenáct měsíců.

Skoro nemůžu uvěřit tomu, že už je to jedenáct měsíců. V léčbách a na detoxech jsem byl opakovaně, a nikdy se nic nezměnilo. Často jsem léčbu ani nedokončil, vždy jsem do toho spadl znovu. Patnáct let jsem neviděl děti. S jejich matkou jsme se rozvedli, když byly malé, hodně jsem tehdy pil, a pak byl agresivní. Čím více jsem byl agresivní a ona brečela, tím více jsem pil a občas ji i uhodil. Odešla a zbyl mi jenom alkohol. Měl jsem v sobě tolik vzteku. Vzteku a smutku. Teď jsem už celé roky sám, mám dluhy a exekuce. Vystřízlivění nebylo snadné. A opakovaně jsem se napil, protože jsem od všeho chtěl utéct. Ale teď už je to jedenáct měsíců, co jsem střízlivý, nepiju. Směle mohu říci, že jsem se naučil ovládat, a díky Vám i naučit pracovat se vztekem, uvolnit ho jinak než alkoholem a nikomu neublížit. Také si moc vážím toho, jak jste se mnou obcházeli úřady a pomohli mi domluvit bydlení. Samozřejmě není každý den růžový, ale vše se dá zvládnout, pokud člověk chce.

David, 45

Nerada na to vzpomínám a nerada o tom mluvím.

Nerada na to vzpomínám a nerada o tom mluvím. Kvůli pití jsem málem přišla o dceru. Manžel mě opakovaně nutil do léčení, kvůli němu jsem chodila, ale nemělo to efekt. Chuť na alkohol byla silnější. Nevěděla jsem, co je za tím. To jsem si uvědomila až u Vás, že vlastně k alkoholu utíkám od svých problémů a svého stresu. No, a co teď? Teď docházím pravidelně k Vám do ambulance a vím, že to už bude lepší. Nemám absence v práci i doma je klid. Prostě jsem pochopila, že žádná léčba nepomůže, pokud sami nechcete.

Monika, 31

Fakta o závislostech
a možnosti pomoci

V roce 2015 zemřelo na předávkování alkoholem 342 lidí, v roce 2016 už 415.

Každý den zemře v ČR na předávkování alkoholem jeden člověk.

Každé osmé úmrtí ve věku 15 až 64 let jde na vrub alkoholu.

V Jihomoravském kraji je až 135 tisíc osob, které škodlivě nebo rizikově pijí alkohol.

Ve městě Brně a okresu Brno-venkov škodlivě či rizikově pije alkohol zhruba 66 tisíc osob.

Rizikově pije v ČR alkohol už přes 1,5 milionu lidí, z toho 640 tisíc s vysokým rizikem vzniku závislosti.

Problém s hraním hazardních her se v ČR týká až 440 tisíc lidí.

Téměř pětina lidí v ČR si v roce 2016 vzala léky na bolest či utlumení. Mezi preferovaná opioidní analgetika patří fentanyl, morfin a tramadol.

V roce 2015 si léky se sedativním a hypnotickým účinkem či opioidní analgetika (léky na bolest) vzalo bez doporučení lékaře či lékarníka 23 % z dotázaných v celorepublikovém průzkumu NMS. Při dlouhodobém užívání těchto léků nebo braní vyšších než doporučených dávek může vzniknout závislost.

Dle Policie ČR bylo v ČR v roce 2015 spácháno celkem 19200 trestných činů pod vlivem návykových látek, z toho 76 % pod vlivem alkoholu.

Začínáme pít už jako děti. Průměrný věk konzumace první sklenice alkoholu je 12,5 roku.

U dětí pod 15 let, které pravidelně pijí, je 7x vyšší riziko rozvoje závislosti na dalších drogách.

Za posledních dvacet let vzrostl počet dětí pod 15 let, které pijí alkohol o 100 %.

V současnosti 86 % náctiletých vnímá dostupnost alkoholu jako velmi snadnou.

ČR má nejvyšší počet nejmladších konzumentů alkoholu na světě.

V roce 2016 si léky, na kterých vzniká závislost, bez lékařského doporučení opatřil každý devátý člověk ve věku 15 až 35 let.

Podle Kaliny (2008) se lidé závislí v dětství častěji setkávali s neuspokojivým nebo až traumatickým rodinným prostředím.

Jak drogy, tak závislý způsob života přispívají k potlačování posttraumatického způsobu života. Další traumatizace vzniká již samotným aktem závislosti (Kudrle, 2003)

Možnosti pomoci

PLACENÁ POMOC

Terapeutické komunity (TK)

Jak to chodí

Terapeutické komunity se věnují především závislostem na nelegálních drogách, popř. kombinaci závislosti na nelegální droze a alkoholu. Podobně jako u psychiatrických nemocnic poskytují kombinaci terapeutické a režimové léčby. Léčba v komunitách je intenzivnější a delší (9 až 14 měsíců), často probíhá na usedlosti na venkově s hospodářstvím a domácími zvířaty. Komunity provozují nestátní neziskové organizace a léčba je hrazena klienty (cca 5 tis. měsíčně). Je možné ji platit z dávek pomoci v hmotné nouzi.

Výhody
  • pobyt na venkově
  • možnost sdílení problémů s ostatními lidmi
  • odborní terapeuti
  • pravidelný režim a jasná struktura dne
  • fyzická práce
Nevýhody
  • pobyt v komunitě je placený
  • většinou není možné se volně pohybovat po okolí
  • doporučuje se vybrat komunitu co nejdál od místa, kde člověk užíval

Psychoterapeut soukromý

Jak to chodí

Jak to chodí: Vyhledáte si kontakt, např. na internetu, po konzultaci s námi či dostanete od někoho osobní doporučení a objednáte se. Při osobní návštěvě pak psychoterapeut/ka s Vámi podrobně probere Vaše potíže a společně se domlouváte na tom, co a jak dál. Formy psychoterapie se odvíjí od zaměření psychoterapeuta – dialog, práce s tělem, výtvarné techniky apod. Je možné volit mezi formou individuální psychoterapie, resp. párové, rodinné a někde i skupinové. Vše záleží na domluvě a možnostech psychoterapeuta.

Výhody
  • vysoká odbornost – odborníci s dlouholetou praxí
  • více prostoru pro vás
  • anonymita, diskrétnost
  • osobní přístup
  • možnost přizvat do terapie další členy rodiny či blízké
  • osobní angažovanost/zájem terapeuta
Nevýhody
  • služby jsou placené a relativně drahé

Soukromé pobytové léčby

Jak to chodí

Soukromé pobytové služby nabízí pomoc při zvládání či léčbě závislosti. Je možné snadno vyhledat na inetrnetu, kde často nabízí jasné a informace.

Např:

AdiCare

www.adicare.cz

NeoCentrum

www.neocentrum.cz

Branické sanatorium Moniky Plocové

www.monikaplocova.cz

 

Výhody
  • diskrétní přístup - žádné záznamy a dokumentace o léčbě
  • proklientský přístup
  • větší možnost přízpůsobení potřebám klientů 
Nevýhody
  • klient musí sám vyhodnotit, zda odbornost personálu a služeb je dostatečná a kvalitní 
  • možnost horší orientace a vymahatelnosti práv při podání stížnosti či vedení právního sporu (při konfliktu, či nespokojenosti), pokud nejde o zdravotnické či sociální zařízení, které mají zákonnou povinnost klientům a pacientům sdělovat práva, povinnosti a možnost podání stížnosti.

BEZPLATNÉ SLUŽBY

Psychiatr

Jak to chodí

Jak na to: Sami si vyhledáte kontakt třeba na internetu (např. znamylekar.cz), dostanete kontakt na konzultaci s námi nebo si můžete od někoho nechat poradit a objednáte se. Při osobní návštěvě pak s Vámi psychiatr/yně proberou, co budete potřebovat a stanoví léčebný postup, většinou spočívající v užívání léků. Zároveň je možné tuto léčbu doplnit doporučením k psychoterapeutovi. Psychiatři většinou psychoterapii nevykonávají.

Výhody
  • návštěva psychiatra je hrazená zdravotními pojišťovnami
  • možnost léčby užíváním léků
  • záruka důvěrnosti sdělení – mlčenlivost psychiatra/yčky
Nevýhody
  • často dlouhé čekací lhůty
  • omezené možnosti více probrat svou situaci
  • pomoc je často zaměřena na podávání léků, ostatní věci a souvislosti zůstávají bez povšimnutí (např. vztahy, práce, bydlení, dluhy apod.)

Klinický psycholog

Jak to chodí

Klinický psycholog je hrazený zdravotní pojišťovnou. I k němu se dochází na pravidelné konzultace ideálně jednou měsíčně. Je možné docházet na konzultaci i jednou týdně až jednou za dva týdny.

Výhody
  • návštěva klinického psychologa je hrazena pojišťovnami
  • možnost probrat problém více do hloubky
  • psycholog je prověřeným odborníkem především na diagnostiku
  • psycholog je vázán mlčenlivostí
Nevýhody
  • kliničtí psychologové často nejsou odborníci na závislosti
  • klienty s těmito potížemi mnohdy nepřijímají do péče
  • časté jsou také dlouhé čekací lhůty

Svépomocné skupiny

Jak to chodí

Jedná se o pomáhající skupiny, kde se v pravidelných intervalech schází lidé s podobnými potížemi, např. s alkoholem nebo gamblingem. Skupiny si řídí členové sami, bez pomoci odborníka. Mezi nejznámější svépomocné skupiny věnující se dané problematice patří Anonymní alkoholici (AA), tzv. “áčka”, více ZDE

Výhody
  • účast na skupinách je většinou bezplatná
  • možnost sdílení problému s lidmi, kteří jsou na tom podobně
  • pomoc a podpora při snaze udržet abstinenci
  • mlčenlivost ve skupině – nikdo nic nevynáší ven
Nevýhody
  • nepřítomnost odborníka
  • větší počet členů
  • skupina je otevřená, kdokoliv může přijít či odejít

Pobytová léčba

Jak to chodí

Oddělení léčby závislostí fungují v rámci psychiatrických nemocnic. Jedná se o kombinaci režimové (strukturované, jasně dané) a terapeutické léčby (individuální a skupinová psychoterapie). Léčba obvykle trvá 12 až 20 týdnů a je hrazena ze zdravotního pojištění.

 

Výhody
  • léčba je hrazená ze zdravotního pojištění
  • bezpečné prostředí pro zvládnutí abstinenčních příznaků, detoxifikaci, vysazení či změnu medikace
  • setkání se skupinou dalších pacientů s podobnou zkušeností
  • lečbu vedou odborníci
  • možná spolupráce s dalšími zdravotnickými obory a specialisty (léčba žloutenky, interna, ad.)
  • jasný a pevný řád, struktura,
  • možnost návštěv během návštěvních hodin
  • pracovníci jsou vázáni mlčenlivostí
Nevýhody

 

  • někdy dlouhá čekací doba na uvolnění místa
  • záznam a diagnóza ve zdravotní kartě (skrze hrazení výkonů zdravotní pojišťovnou) 
  • dominantní medicínský diskurz (koncept závislosti jako nemoci)
  • přizpůsobení podoby služby potřebám zdravotních pojišťoven
  • zúžení péče hlavně na zdravotnickou, je vytýkáno upozadění potřeb a životní zkušenosti pacientů (viz Platforma pro závislosti komplexně).

Adiktologické ambulance

Jak to chodí

Adiktologická ambulance je zdravotnické zařízení poskytuje ambulantní diagnostickou, preventivní, poradenskou a edukativní péči s možností krátkodobé terapeutické intervence pro osoby závislé na drogách, (alkoholu či jiných návykových látkách), problémové uživatele či osoby experimentující s drogami. Současně se věnují pacientům s nelátkovými závislostmi, jako je gambling, závislost na internetu. 

 

Výhody
  • ambulantní poradenství, terapeutické intervence, diagnostika, edukace
  • hrazeno z vašeho zdravotního pojištění
  • záruka mlčenlivosti pracovníků 
  • zdravotnické zařízení umožňuje pružnější a užší spolupráci s lékařskými obory - gastroenterologie, hepatologie, ad. 
Nevýhody

 

  • záznam a diagnóza ve zdravotní kartě (skrze hrazení výkonů zdravotní pojišťovnou) 
  • dominantní medicínský diskurz (koncept závislosti jako nemoci)
  • přizpůsobení podoby služby potřebám zdravotních pojišťoven
  • zúžení péče na zdravotnickou, je vytýkáno upozadění potřeb a životní zkušenosti pacientů (viz Platforma pro závislosti komplexně).

Sociální služby v oblasti závislostí a adiktologie

Jak to chodí

Sociální služby poskytují komplexní servis služeb pro závislé a jejich blízké. Mezi tyto služby patří i Renadi.

Výhody
  • registrované sociální služby jsou poskytovány bezplatně
  • pracovníci pracují s klientem komplexně (nabízí podpůrné rozhovory i podporu v sociálních oblastech – zaměstnání, bydlení, dluhy, dávky apod.)
  • služby jsou poskytovány anonymně
  • sociální pracovníci zaručují mlčenlivost
Nevýhody
  • služby mohou mít omezenou kapacitu
  • i přes anonymitu (přidělení anonymního kódu/přezdívky) vedení dokumentace
  • v některých případěch nedostatek zveřejněných informací (web) o odbornosti a psychoaterapeutickém či adiktologickém vzdělání odborníků

Kontaktujte nás

Na konzultaci je potřeba se předem objednat telefonicky na telefonním čísle 605 329 892
či e-mailem na renadi@renadi.cz. Pokud telefon zrovna nemůžeme zvednout, prosíme,
počkejte až se Vám ozveme zpět.


Můžete přijít i bez objednání a to v těchto časech: Po, St, Čt: 9.00-11.00 a Út 16.00-18.00.


Nemusíte si dělat starosti, která služba je pro Vás vhodná. Na první schůzce společně s naším pracovníkem prozkoumáte Vaši situaci a obtíže, a teprve poté se společně domluvíte, jaká cesta bude pro Vás nejvhodnější.

Příjem

Renadi, o.p.s.
Sídlíme na ulici Bratislavská 2 (3.patro), Brno 602 00