V moderním světe již delší dobu probíhá osvěta ohledně nemocí, které jsou spíše psychologického rázu než fyzického (může za to mozek a ne zbytek těla). Společně s tím přišel také boom léků, které mají s těmito problémy pomoci. Jedná se hlavně o léky na spaní, problémy se soustředěním, úzkosti či různé formy fobií. Tyto léky mají pár věcí společných: velmi rychle na ně vzniká silný návyk, dochází k adaptaci na aktuální dávku a je nutné postupně zvyšovat a při vysazení zažívá člověk velmi nelibé pocity. Jejich nevýhodou je to, že problém pouze potlačí, ale plně nevyřeší.
Může se stát, že lékař tyto léky předepíše v krizovém období, ale dále pokračujete v užívání a z přechodného období se stává běžná praxe. A problém je na světě.
Pokud patříte mezi takové lidi, kteří berou denně hrst prášku a rádi by svoji konzumaci snížili či úplně vyřešili, neváhejte nám napsat e-mail, zavolat či se za námi zastavit na nezávazné setkání.
Cítíte-li silnou potřebu si vzít léky, jedná se o bažení neboli craving. Bažení se může dostavit bezprostředně po užití léků, během odeznívání účinné látky, anebo i po delší abstinenci. Projevuje se silnou potřebu si vzít další léky, vzpomínkami na příjemné chvíle prožité s léky, nepříjemnými tělesnými pocity (bolesti hlavy, bušení srdce, sevření na hrudi), nepříjemnými psychickými pocity (nepříjemné sny, úzkost, nervozita, únava, podrážděnost).
Některé situace jsou rizikovější a snadněji bažení vyvolají. Například:
(Každému pomáhá něco jiného, nebojte se proto toho vyzkoušet více)
V roce 2015 zemřelo na předávkování alkoholem 342 lidí, v roce 2016 už 415.
Každý den zemře v ČR na předávkování alkoholem jeden člověk.
Každé osmé úmrtí ve věku 15 až 64 let jde na vrub alkoholu.
V Jihomoravském kraji je až 135 tisíc osob, které škodlivě nebo rizikově pijí alkohol.
Ve městě Brně a okresu Brno-venkov škodlivě či rizikově pije alkohol zhruba 66 tisíc osob.
Rizikově pije v ČR alkohol už přes 1,5 milionu lidí, z toho 640 tisíc s vysokým rizikem vzniku závislosti.
Problém s hraním hazardních her se v ČR týká až 440 tisíc lidí.
Téměř pětina lidí v ČR si v roce 2016 vzala léky na bolest či utlumení. Mezi preferovaná opioidní analgetika patří fentanyl, morfin a tramadol.
V roce 2015 si léky se sedativním a hypnotickým účinkem či opioidní analgetika (léky na bolest) vzalo bez doporučení lékaře či lékarníka 23 % z dotázaných v celorepublikovém průzkumu NMS. Při dlouhodobém užívání těchto léků nebo braní vyšších než doporučených dávek může vzniknout závislost.
Dle Policie ČR bylo v ČR v roce 2015 spácháno celkem 19200 trestných činů pod vlivem návykových látek, z toho 76 % pod vlivem alkoholu.
Začínáme pít už jako děti. Průměrný věk konzumace první sklenice alkoholu je 12,5 roku.
U dětí pod 15 let, které pravidelně pijí, je 7x vyšší riziko rozvoje závislosti na dalších drogách.
Za posledních dvacet let vzrostl počet dětí pod 15 let, které pijí alkohol o 100 %.
V současnosti 86 % náctiletých vnímá dostupnost alkoholu jako velmi snadnou.
ČR má nejvyšší počet nejmladších konzumentů alkoholu na světě.
V roce 2016 si léky, na kterých vzniká závislost, bez lékařského doporučení opatřil každý devátý člověk ve věku 15 až 35 let.
Podle Kaliny (2008) se lidé závislí v dětství častěji setkávali s neuspokojivým nebo až traumatickým rodinným prostředím.
Jak drogy, tak závislý způsob života přispívají k potlačování posttraumatického způsobu života. Další traumatizace vzniká již samotným aktem závislosti (Kudrle, 2003)
Terapeutické komunity se věnují především závislostem na nelegálních drogách, popř. kombinaci závislosti na nelegální droze a alkoholu. Podobně jako u psychiatrických nemocnic poskytují kombinaci terapeutické a režimové léčby. Léčba v komunitách je intenzivnější a delší (9 až 14 měsíců), často probíhá na usedlosti na venkově s hospodářstvím a domácími zvířaty. Komunity provozují nestátní neziskové organizace a léčba je hrazena klienty (cca 5 tis. měsíčně). Je možné ji platit z dávek pomoci v hmotné nouzi.
Jak to chodí: Vyhledáte si kontakt, např. na internetu, po konzultaci s námi či dostanete od někoho osobní doporučení a objednáte se. Při osobní návštěvě pak psychoterapeut/ka s Vámi podrobně probere Vaše potíže a společně se domlouváte na tom, co a jak dál. Formy psychoterapie se odvíjí od zaměření psychoterapeuta – dialog, práce s tělem, výtvarné techniky apod. Je možné volit mezi formou individuální psychoterapie, resp. párové, rodinné a někde i skupinové. Vše záleží na domluvě a možnostech psychoterapeuta.
Soukromé pobytové služby nabízí pomoc při zvládání či léčbě závislosti. Je možné snadno vyhledat na inetrnetu, kde často nabízí jasné a informace.
Např:
AdiCare
NeoCentrum
Branické sanatorium Moniky Plocové
Jak na to: Sami si vyhledáte kontakt třeba na internetu (např. znamylekar.cz), dostanete kontakt na konzultaci s námi nebo si můžete od někoho nechat poradit a objednáte se. Při osobní návštěvě pak s Vámi psychiatr/yně proberou, co budete potřebovat a stanoví léčebný postup, většinou spočívající v užívání léků. Zároveň je možné tuto léčbu doplnit doporučením k psychoterapeutovi. Psychiatři většinou psychoterapii nevykonávají.
Klinický psycholog je hrazený zdravotní pojišťovnou. I k němu se dochází na pravidelné konzultace ideálně jednou měsíčně. Je možné docházet na konzultaci i jednou týdně až jednou za dva týdny.
Jedná se o pomáhající skupiny, kde se v pravidelných intervalech schází lidé s podobnými potížemi, např. s alkoholem nebo gamblingem. Skupiny si řídí členové sami, bez pomoci odborníka. Mezi nejznámější svépomocné skupiny věnující se dané problematice patří Anonymní alkoholici (AA), tzv. “áčka”, více ZDE
Oddělení léčby závislostí fungují v rámci psychiatrických nemocnic. Jedná se o kombinaci režimové (strukturované, jasně dané) a terapeutické léčby (individuální a skupinová psychoterapie). Léčba obvykle trvá 12 až 20 týdnů a je hrazena ze zdravotního pojištění.
Adiktologická ambulance je zdravotnické zařízení poskytuje ambulantní diagnostickou, preventivní, poradenskou a edukativní péči s možností krátkodobé terapeutické intervence pro osoby závislé na drogách, (alkoholu či jiných návykových látkách), problémové uživatele či osoby experimentující s drogami. Současně se věnují pacientům s nelátkovými závislostmi, jako je gambling, závislost na internetu.
Sociální služby poskytují komplexní servis služeb pro závislé a jejich blízké. Mezi tyto služby patří i Renadi.
Pracujeme od pondělí do pátku. Na konzultaci je potřeba se předem objednat telefonicky na telefonním čísle 605 329 892 či e-mailem na renadi@renadi.cz. Pokud telefon zrovna nemůžeme zvednout, prosíme, počkejte až se Vám ozveme zpět.
Můžete přijít i bez objednání a to v těchto časech: Po, St, Čt: 9.00-11.00 a Út 16.00-18.00.
Nemusíte si dělat starosti, která služba je pro Vás vhodná. Na první schůzce společně s naším pracovníkem prozkoumáte Vaši situaci a obtíže, a teprve poté se společně domluvíte, jaká cesta bude pro Vás nejvhodnější.