http://hazard.renadi.cz/ https://www.NevyndamSe.cz https://www.renadi.cz/cs/1-prosince-2020-otevirame-bezplatnou-internetovou-poradnu-s-peer-konzultanty-pro-lidi-zavisle-na-navykovych-latkach-ozvat-se-mohou-i-pribuzni https://www.vicnezpronajem.cz/

Volný čas jako riziko

 

Autor: Mgr. Hana Czajkowska

 

Volný čas. Pro většinu z nás je to nedostatkové zboží a když ho na chvilku máme, víme naprosto přesně, čím ho naplnit nebo naopak proč ho nenaplňovat vůbec ničím. Při práci v Renadi jsem zjistila, že volný čas může být pro naše klienty dokonce ohrožující. Než se odhodlali s pitím (nebo jinou závislostí) přestat, zaplňoval jejich veškerý volný čas tento problematický “koníček”. Udržet si přes den hladinku, nedostat absťák a hlavně si zajistit zásoby pití na večer. To je obvykle to, co zaměstnává mysl závislého člověka, ať už má práci, rodinu, majetek, nebo je bez domova.

V období po léčbě při nově nastavené abstinenci se tím pádem objeví velké množství volného času, který je potřeba smysluplně zaplnit. Málokterý z našich klientů začal pít proto, že by mu alkohol tak moc chutnal a byla pak sranda. Pijí proto, že se jim v životě přihodilo něco fakt zlého, od zneužívání v dětství, přes smrt nejbližších, úrazy, které je vyřadily z práce, až po krach osobního života. Většinou je to kombinace více věcí najednou, které se pomocí alkoholu snaží unést. 

A najednou tam alkohol není a je tedy spousta prostoru se v myšlenkách vracet k situacím, kvůli kterým začali pít. Může to znít banálně, ale naplnění volného času něčím, co mi přináší radost a endorfiny, je pro zotavení stejně důležité, jako dobrá terapie. Proto jsme se v našich projektových aktivitách začali více věnovat právě naplňování volného času. Tým z bytů následné péče chodí s klienty hrát ping pong a fotbal, pořádají výlety do přírody a společné grilovačky. Naše umělecky zaměřená peerka je bere na houslové minikoncerty do kostela a připravuje pro ně muzikoterapeutická setkání. 

Pro závislého je moment přechodu (z léčby) do “normálního” života nesmírně těžký.

No ten začátek , ten návrat do reality, byl úplně strašnej, protože já jsem měla první týdny problém jít po ulici. Zkrátka kam se člověk podívá, je chlast . Po těch čtyřech měsících, kdy člověk je fakt zavřenej a izolovanej od běžnýho života a od praktických, zdánlivě banálních věcí - jako třeba dojít si nakoupit , tak JEN  jít po ulici, to bylo jak v nějakým snu z vesmíru, to bylo jak když se dostaneš na nějakou cizí planetu, kde ničemu nerozumíš, nic nestíháš. Máš pocit, že ani nikdo nerozumí tobě…fakt jsem měla strachy. A ten chlast je úplně všude. Z té obrovské izolace jsem najednou musela jít po ulici, kde na každým rohu byla hospoda, ty hospody, kam jsem dřív chodila a já jsem na to byla úplně sama.”

Ono totiž nejde jen o opuštění bezpečného prostředí psychiatrické nemocnice nebo komunity, ale o odchod do úplně nového světa, o přechod z kultury závislosti, do kultury zotavení (White, 1996).

Terapeut Pavel Nepustil dokonce hovoří o ostrovu závislosti a ostrovu zotavení; tyto dva ostrovy spojuje pomyslný most, který je nesmírně obtížné přejít, protože kultura a lidé druhého ostrova jsou pro mě v tu chvíli noví a neznámí. Proto je úkol sociálních služeb vytvořit nejrůznější formy podpory jak při přechodu, tak pro nově příchozí respektive navrátilce na ostrov běžného života. A v Renadi se snažíme být takovým mostem mezi těmito ostrovy. 

 

 

 

Zdroje:

White, W. L. (1996). Pathways: From the culture of addiction to the culture of recovery: A travel guide for addiction professionals. Hazelden Publishing.


Všechny aktuality

Kontaktujte nás

Pracujeme od pondělí do pátku. Na konzultaci je potřeba se předem objednat telefonicky na telefonním čísle 605 329 892 či e-mailem na renadi@renadi.cz. Pokud telefon zrovna nemůžeme zvednout, prosíme, počkejte až se Vám ozveme zpět.


Můžete přijít i bez objednání a to v těchto časech: Po, St, Čt: 9.00-11.00 a Út 16.00-18.00.


Nemusíte si dělat starosti, která služba je pro Vás vhodná. Na první schůzce společně s naším pracovníkem prozkoumáte Vaši situaci a obtíže, a teprve poté se společně domluvíte, jaká cesta bude pro Vás nejvhodnější.

Příjem

Renadi, o.p.s.
Sídlíme na ulici Bratislavská 2 (4. NP), Brno 602 00