http://hazard.renadi.cz/ https://www.NevyndamSe.cz https://www.renadi.cz/cs/1-prosince-2020-otevirame-bezplatnou-internetovou-poradnu-s-peer-konzultanty-pro-lidi-zavisle-na-navykovych-latkach-ozvat-se-mohou-i-pribuzni https://www.vicnezpronajem.cz/

Článek: Je těžké nepít v prostředí, kde se prakticky jenom pije.

Je těžké nepít v prostředí, kde se prakticky jenom pije.

Autorka: Mgr. Hana Czajkowska

 

Na alkoholiky jsem se vždycky dívala skrz prsty. Prostě jako na opilce, kteří se někde potácí nebo povalují, nemají pod kontrolou svůj život a svoje tělo, lžou a somrujou peníze na pití. Když mě pak kamarádka oslovila s nabídkou spolupracovat na projektu Renadi, tedy u neziskové organizace, která takovým lidem pomáhá, dala jsem si s rozhodováním na čas. Líbilo se mi Renadi, nadchla mě metoda práce a zaujal mě tým, ale ta cílovka... A pak jsem na to kývla a šla si osahat svoje předsudky. Vyslechla jsem si řadu rozhovorů s lidmi, kteří s touto závislostí bojují a zjistila jsem, že jsou to ve většině případů lidé, kteří alkoholem tlumí velkou psychickou bolest. Nepijí, proto, že by jim to chutnalo a byla pak sranda. Pijí, protože se jim v životě přihodilo něco fakt zlého, od zneužívání v dětství, přes smrt nejbližších, úrazy, které je vyřadili z práce, až po krach osobního života. Většinou je to kombinace více věcí najednou, které se pomocí alkoholu snaží unést. Jsou to prostě neuvěřitelní životní smolaři. My se pak v Renadi potkáváme s těmi, kteří si uvědomí, že je alkohol sráží do ještě větších problémů a odhodlají se to řešit. A abstinence bolí. Střízlivost totiž vytváří prostor pro vzpomínky. V tu chvíli potřebují bezpečné místo, které by je podpořilo v jejich odhodlání a to se jim často nedostává. Ve chvíli, kdy klienti kontaktují některou ze služeb Renadi, bydlí obvykle buď na ubytovně, v azylovém domě nebo na ulici a jak říká jeden náš klient: „Je těžké nepít v prostředí, kde se prakticky jenom pije.“ 

Díky podpoře ESF a MPSV* jsme začali od léta 2020 testovat, jaké by to bylo mít v Renadi možnosti podpořit takové odhodlání i bezpečným bydlení, byť jen na kratší dobu, a to konkrétně na dobu šesti měsíců. Přestože naše byty nabízíme i lidem, kteří odcházejí z léčby a nemají kam jít, nejedná se o doléčovací byty. Na bytech není žádný daný režim. Jedinou povinností našich podnájemníků, je platit nájem a dodržovat domovní řád. Každý má k dispozici pomoc sociální pracovnice, se kterou si může např. vyřídit sociální dávky, hledat zaměstnání či navazující bydlení, najít si lékaře nebo domluvit detox. Do bytů docházejí také peeři, kteří mohou nabídnout empatický pohled člověka, který ví, co v současné době naši klienti prožívají. Město Brno nám k tomu poskytlo tři obecní byty, sestavili jsme tým a teď ve spolupráci s klienty ladíme, jak nejlépe rýsující se službu nastavit, aby skutečně pomáhala.  

Není to snadná cesta, pro nás, ani pro naše podnájemníky a ne vždycky slavíme úspěchy, ale pořád ji považuji za jedinou správnou, pomoct motivovaným lidem dostat se zpět, mít opět pod kontrolou svůj život, svoje tělo, poléčit šrámy na duši. 

Mám tendenci mluvit o našich podnájemnících jako o našich klientech, ale přitom jsou našimi klienty a tedy těmi, kdo by měli a budou z naší služby profitovat především daňoví poplatníci, z jejichž peněz je naše neziskovka financovaná. Toto naše bydlení pro zotavení má za cíl přispět svou troškou k tomu (tak jako to dělají i další brněnské neziskovky), aby bylo příjemné vystoupit z tramvaje na Hlavním nádraží a aby bylo celkově méně míst, kterým se člověk raději vyhne obloukem. Taková pomoc se vyplatí všem.

 _______________________________________

* Projekt Recover the system/Recovery housing registrační číslo CZ.03.3.X/0.0/0.0/17_083/0014334 podpořený Ministerstvem práce a sociálních věcí a Evropským sociálním fondem

Všechny aktuality

Kontaktujte nás

Konzultujte své potřeby s našimi odborníky osobně nebo online a najděte společně nejlepší řešení pro Vás - kontaktujte nás ještě dnes!

Kontaktujte nás